Konferencia összefoglaló 

SZÉP, ÚJ VILÁG – ROBOTOK, AI, BIZTONSÁG 

 

Nem is illeszkedhetett volna jobban a Hungexpo 2025-ös Ipar Napjai és Automotive Hungary kiállításainak tematikai keretébe az OHS 5.0 – SZÉP, ÚJ VILÁG? című munkavédelmi konferencia. Az elhangzott előadások nemzetközi kutatási eredményekről, a kollaboratív robotok használatáról gyűjtött tapasztalatokról, az AI térhódításáról, kockázatairól, a 3D nyomtatás világának és biztonsági vonatkozásainak bemutatásáról, valamint a foglalkozás-egészségügyi terület kevésbé ismert jelenkori és jövőbeni feladatairól szóltak.  

 

Több mint száz érdeklődő kísérte figyelemmel a Magyar Munkavédelmi Akadémia szakmai támogatásával, az U4 Reklámiroda szervezésében megvalósult konferencia előadásait. A zömében munkavédelmi szakemberekből álló hallgatóság számára olyan témákat vonultattak fel az előadók, amelyek egyrészt szorosan kapcsolódtak az Ipar Napjai kiállításcsokor, illetve a Védőháló munkavédelmi kiállítás témáihoz, de számos támpontot adtak az automatizáció, a robottechnológia, a mesterséges intelligencia biztonsági kihívásainak megértéséhez, kezeléséhez.  

A rendezvény nyitóelőadását Nesztinger Péter, a  Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztályának vezetője tartotta. Előadásában többek között egy nemzetközi felmérés eredményeit ismertette. A felmérésbe bevont, mintegy 20 országból „érkező” válaszok alapján alkottak képet a felmérést végző munkacsoport tagjai arról, hogy milyen mértékben terjednek ki a munkavédelmi ellenőrzések a robottechnológia biztonságára, valamint, hogy ezekhez az ellenőrzésekhez rendelkeznek-e a megfelelő kompetenciákkal a hatóságok ellenőrei. Arra is kiterjedtek a kérdések, hogy a tagállamokban vannak-e robotika, AI témakörökben képzések a munkavédelmi felügyelők, a munkaadók, vagy épp a munkavállalók számára, illetve ezek rendelkeznek-e a munkavédelmet érintő elemekkel.  

 A kollaboratív robotok biztonságos alkalmazásáról, a felhasználók körében gyűjtött gyakorlati tapasztalatokról szólt a következő előadás, amelyet Dr. Farkas Attila tartott. A Flexman Robotics Kft. ügyvezetője a vonatkozó jogszabályok, szabványok ismertetése mellett, Szabó Kristóf biztonságtechnikai mérnök közreműködésével  igen szemléletesen mutatta be a robotok kézi vezérlésének, működési sebességük és távolságuk felügyeletének, teljesítményük és erejük korlátozásának módjait. Az előadást valódi, demonstrációs célokra átalakított robotkarokkal tartott bemutató egészítette ki, amelyek segítségével „élőben” is több biztonsági funkciót bemutattak. E funkciók biztos működéséhez elengedhetetlenek a megfelelő érzékenységű szenzorok és az ember-robot érintkezés pontjain ébredő nyomaték pontos beállítása, amelynek méréséről, az egyes testrészekhez társított maximális nyomás-és erőértékekről is sokat megtudhatott a hallgatóság.  

A konferencia címadójának is nevezhetjük Géczi Rudolf előadását, amelynek címe „OSH 5.0 – Biztonságos ipari forradalom?” volt. Az Alemona Hungary Kft. ügyvezetője, egyben a Magyar Munkavédelmi Akadémia elnöke előadásában az ipari forradalmak  – különösen e fejlődési ív 4.0 és 5.0 állomásainak sajátosságait és a munkavégzés biztonságának fejlődését vetette össze. Ezt követően a mesterséges intelligencia (AI) mai – bármilyen meglepő, még gyengének nevezhető – fejlettségi szintjét mutatta be a munkavégzés, a biztonságos munkakörülmények aspektusából. Az előadó részletesen elemezte annak lehetőségeit, hogyan segíthetjük elő az AI fejlődését, jobb működését a munkavédelem területén. Hiszen, ne feledjük, az AI is a már meglévő ismeretek, adatsorok, dokumentált tapasztalatok, szabályozások alapján válaszol a kérdéseinkre, és ezen adatok helyessége, pontossága még mindig az embereken, emberi tudáson és a fejlesztőkkel való együttműködés minőségén múlik. 

A technológiai fejlődés egyik különleges vívmányáról, a 3D nyomtatásról, illetve annak biztonságtechnikájáról tartott előadást Hájas Tamás. A Smartzones.hu Kft. ügyvezetője elsőként a 3D nyomtatás három legelterjedtebb – irodai, kisüzemi környezetben is alkalmazható – technológiáját mutatta be, majd kitért ezek eszközeinek, alapanyagainak bemutatására is. Különös értéket adott az előadásnak, hogy nem csupán a 3D nyomtatás közvetlen veszélyeire (pl. hő, mozgó alkatrészek, becsípődés, vágás), hanem az alapanyagok, a nyomtatás közben felszabaduló gázok, porok, oldószerek kémiai kockázataira is felhívta a figyelmet, kitérve a megfelelő kockázatértékelésre, a megelőzésre, illetve a szükséges egyéni védőeszközökre. Az előadó felhívta a figyelmet arra is, hogy már a nyomtató kiválasztásánál érdemes szakember tanácsát kérnünk, annak érdekében, hogy a céljainknak legmegfelelőbb, biztonságos és gazdaságosan üzemeltethető eszközzel kezdhessünk dolgozni. 

 A program zárásaként Dr. Nagy Marcell – igazságügyi foglalkozás-orvostan szakértő annak bemutatására vállalkozott, hogy milyen jelen-, és jövőbeli kihívásoknak kell megfelelniük a munkáltatóknak, ha meg akarnak győződni dolgozóik egészségügyi alkalmasságáról. Előadásában igen érzékletesen mutatta be a jogszabályi előírásokon alapuló,  a munkaköri alkalmasság megállapításán túlmutató feladatait egy foglalkozás-egészségügyi (fesz) orvosnak. Egy jogvita elemeit felhasználva arról is beszélt, hogy miért fontos körültekintően megválasztani a fesz szolgáltatót, melyek azok az alapvető követelmények, amelyekből nem engedhet a munkáltató a foglalkozás-egészségügyi orvossal való szerződéskötéskor.  Az előadó hangsúlyozta, hogy amikor fesz-ről beszélünk, nem adminisztratív feladatról van szó, hanem a munkahelyi biztonság, jólét elősegítéséről és az emberközpontú prevencióról. 

A konferencia szervezését és az előadások tartalmát illetően bíztató visszajelzés volt, hogy számos résztvevő érdeklődött a következő Védőháló Budapest rendezvényről, és sokan akartak élni a prezentációk utólagos tanulmányozásának, megosztásának lehetőségével is.   

 

Budapest, 2025. 05. 19. 

 

 

 

A Magyar Munkavédelmi Akadémiát (MMA) különböző ágazatokban dolgozó, a munkahelyek veszélyeit jól ismerő munkavédelmi, foglalkozás-egészségügyi szakemberek hívták életre 2021-ben. Alapvető céljuk a munkavédelmi szakma értékének, presztízsének és elismertségének növelése, az ENSHPO⁕ tagjaként az Európai Unió munkavédelmi szakterülethez kapcsolódó tevékenységének támogatása, de mindenekelőtt azért dolgoznak, hogy a szinte minden ágazatban tapasztalható dinamikus fejlődéssel is minél inkább lépést tudjon tartani az emberi élet, egészség védelme a munkahelyeken.  

A Magyar Munkavédelmi Akadémia várja olyan munkavédelmi, foglalkozásegészségügyi szakemberek jelentkezését, akik szívesen vesznek részt e  közösség értékteremtő tevékenységében, egyúttal szakmájuk eredményes gyakorlásában tudnak éli a tagsággal járó előnyökkel, ideértve az elismert szervezeti hátteret, a megjelenési lehetőségeket, a különböző termékekre, szolgáltatásokra vonatkozó kedvezményeket. 

 

⁕ Az ENSHPO (Biztonsági és Egészségvédelmi Szakemberek Európai Hálózata) nonprofit szervezetként támogatja az Európai Munkavédelmi Ügynökséget (EU-OSHA) azon törekvéseiben, hogy az európai munkahelyek biztonságosabbak legyenek, a munkavállalók egészségesebb körülmények között, hatékonyabban dolgozzanak – amiből a vállalatoknak és a kormányoknak – végső soron pedig a társadalom egészének is – közvetett haszna származik. Feladata emellett, hogy a balesetek és a foglalkozási megbetegedések számának csökkentése érdekében elősegítse a megelőzés kultúrájának térnyerését Európában.