Az emléknap előestéjén, dacolva az esővel, de ismét nagyobb számban gyűltek össze a járványhelyzet enyhülésének köszönhetően azok a szakszervezeti vezetők, tisztségviselők, hatósági vezetők és munkavédelmi szakemberek, akik közösen szerettek volna megemlékezni a munkabalesetek halottjairól és sérültjeiről az áldozatok tiszteletére emelt emlékműnél, Csepelen.

Április 28-a a Munkahelyi Balesetben Megsérültek és Elhunytak Nemzetközi Emléknapja, amelyet először 1984-ben a Kanadai Közalkalmazottak Szakszervezete tartott meg, majd 1996-ban emelkedett a nemzetközi napok közé az ENSZ-nél is. Magyarországon 2012 augusztusa óta hivatalos emléknap, noha a megemlékezés hagyománya hazánkban is jóval régebbi. 

Az idei megemlékezés Zlati Róbert felszólalásával vette kezdetét. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke együttérzésének hangot adva felidézte, 2021-ben a megelőző évhez képest ismét emelkedett, 21 591 munkavállaló szenvedett el munkabalesetet, és közülük 84-en már nincsenek közöttünk. Ez utóbbi szám magasabb, mint 2020-ban, illetve az azt megelőző néhány évben volt. Az elnök a számadatok tükrében kifejtette, hogy a munkáltatók, a hatóság szempontjából is bőven akad tennivaló a balesetek, foglalkozási megbetegedések megelőzése terén, továbbá felidézte, hogy a Munkavédelem Nemzeti Politikájának több pontja nem valósult meg, holott az jelenthetne előrelépést a munkabalesetek számának visszaszorításában.

Az esemény következő felszólalója Nesztinger Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztályának vezetője volt. Beszédében hangsúlyozta a megelőzés, a közös cselekvés fontosságát, illetve felelevenített egy régebbi, még általa vizsgált halálos munkabalesetet, amelynek bírósági eljárása jóval több, mint tíz évig tartott, ami a veszteségen túl további súlyos terheket rótt minden érintettre, legyen szó az áldozat hozzátartozóiról, a munkavédelmi felelősről vagy épp a munkáltatóról. A hatósági vezető elmondta, hogy a munkavédelemmel foglalkozó tisztviselők, szakemberek minden megyében megemlékezést tartanak ezen a napon a helyben felállított emléktábláknál.

Gedeon András, a Magyar Munkavédelmi Akadémia alapítótagja zárásként hangsúlyozta, hogy közös jelenléttel, kiállással megerősítik egymást mindazok, akik a munkahelyek biztonságának, a munkájukat végző emberek egészségének, életének védelme iránti kötelezték el magukat. Személyes köszönetét fejezte ki azon munkatársak, vezetők, tanárok felé, akik akár több évtizede dolgoznak a munkahelyek biztonságáért, a munkavédelmi szakemberek közösségéért.

A MASZSZ és a Főcze Lajos Alapítvány által szervezett megemlékezés közös koszorúzással, gyertyagyújtással zárult a Csepel Művek Ipari Parkjában álló, 2010-ben felavatott emlékműnél.

Magyar Munkavédelmi Akadémia Egyesület